Jak przygotować się do testów psychometrycznych?

Masz przed sobą wykonanie testu psychometrycznego? O tym na co warto zwrócić uwagę i jak się do niego przygotować przeczytasz w artykule.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Testy psychometryczne – co to takiego?
  2. Jak przygotować się do testów psychometrycznych?
  3. Najczęściej zadawane pytanie związane z wykonywaniem testów psychometrycznych.
  4. Przygotowanie do testów psychometrycznych – zapamiętaj.

 

Testy psychometryczne – co to takiego?

 

Testy psychometryczne to narzędzia mające za zadanie zmierzyć próbkę zachowań człowieka, która pozwoli na przewidywanie ich w warunkach pozatestowych (życiowych). Z takich testów korzystać mogą wszystkie osoby posiadające licencję na dany test.

Testy psychometryczne można wykorzystywać do różnego rodzaju celów. Wielu kojarzy je z procesów rekrutacji, w trakcie których styka się z nimi po raz pierwszy.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, by dobrze przygotować się do testów psychometrycznych? O tym w dzisiejszym artykule.

 

Jak przygotować się do testów psychometrycznych?

 

Odpowiednie przygotowanie do testów psychometrycznych pozwala uzyskać najbardziej wiarygodne wyniki. Pamiętaj aby:

  1. Wygospodarować właściwą ilość czasu na wypełnienie testu, tak by wykonywać go swobodnie i przy jednym podejściu. Przerywanie testu nie sprzyja jego wynikom. Często autorzy testu wskazują ile mniej więcej zajmie rozwiązanie testu.
  2. Zadbać o sprzyjającą przestrzeń. Testy wymagają skupienia i prywatności. Zorganizuj optymalne miejsce do tego celu.
  3. Dokładnie zapoznać się z instrukcją. Każdy test ma sporządzone wskazówki dotyczące jego wykonania, z którymi warto zapoznać się przed przystąpieniem do badania.
  4. Nie wykonywać testu pod presją. To Ty musisz czuć, że dany test jest Ci do czegoś potrzebny i z jakiegoś powodu chcesz go wykonać. Wykonywanie badania pod wpływem innych, z naciskiem i przymusem może silnie, niekorzystnie wpływać na ostateczne wyniki.
  5. Nie czytać wcześniej zbyt dużo o danym teście. Posiadanie informacji o narzędziu może podświadomie wpłynąć na nasz mózg i zmienić sposób udzielania odpowiedzi.
  6. Udzielać pierwszej odpowiedzi, jak przyjdzie Ci do głowy. Dlaczego? Ponieważ jest to najbardziej naturalna, odruchowa odpowiedź, która z dużym prawdopodobieństwem najlepiej opisuje Twoje faktyczne podejście do danego tematu (bez naleciałości związanych z własną oceną poprawności odpowiedzi i jej przeintelektualizowania).

 

Najczęściej zadawane pytanie związane z wykonywaniem testów psychometrycznych.

 

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań związanych z wykonywaniem testów psychometrycznych jest to, czy wykonywać je z perspektywy zawodowej, czy prywatnej?

Jak wiemy część z nas nieco inaczej zachowuje się w pracy niż w domu, czy ze znajomymi. Udzielanie odpowiedzi w testach psychometrycznych często wymaga określenia swojego zachowania, podejścia, wartości związanych z konkretną sytuacją. Wówczas pojawia się wątpliwość, czy odpowiadać z perspektywy ja-pracownik, czy ja-prywatnie? Odpowiadając na pytanie podeprę się pkt. 6 z poprzedniej części, a więc: udzielaj odpowiedzi, która najszybciej przychodzi Ci do głowy. Prawdopodobnie raz będzie to odpowiedź bliższa Twoim reakcjom z pracy, a innym razem tym domowym. I to jest ok. Ostatecznie jesteśmy jedną i tą samą osobą.

Kolejnym często pojawiającym się pytaniem jest to, czy w teście są dobre i złe odpowiedzi?

Tu muszę (nie)stety powiedzieć: to zależy. Od czego? Od przeznaczenia testu i tego, co ma on finalnie badać. W testach psychometrycznych zdarza się to rzadziej natomiast w testach psychologicznych częściej. Testy psychologiczne czasem stosowane są np. stwierdzenie ubytków mózgowych zahaczających o neurologię. Wówczas odpowiedzi mogą być wartościowane tj. dobre i złe.

W dużej części klasycznych testów psychometrycznych, które mają pokazać nasze naturalne predyspozycje, podejście do problemów itp. przyjmuje się, że każdy uzyskany wynik jest tak samo dobry, a zatem takie też są odpowiedzi.

Katalog trzech najczęściej zdawanych pytań zamyka: czy wyniki testów zmieniają się w czasie?

To również zależy od tego z jakim narzędziem mamy do czynienia. Duża ich część zakłada względną stałość w czasie. Co to oznacza? Testy względnie stałe w czasie to takie testy, które opisują nasze naturalne predyspozycje, sposoby reakcji itp. określone w warunkach nietraumatycznych. Jeśli nasze życie przebiega we względnie uporządkowany sposób i nie przechodzimy bardzo dużych i głęboko stresujących sytuacji (w tym wg. najnowszych badań również tych pozytywnych jak np. wielka wygrana w loterii), co do zasady wyniki testów nie powinny się zmienić. Doświadczenie skrajnych i trudnych do przejścia emocji może jednak zachwiać naszym światem, systemem wartości, przekonaniami i postawami, a to z kolei wpłynąć może na uzyskiwane w testach wyniki.

 

Przygotowanie do testów psychometrycznych – zapamiętaj.

 

Przed Tobą wykonanie testu psychometrycznego? Co jest najważniejsze do zapamiętania na ten temat?

Dla zobiektywizowania wyników testów potrzebujesz zadbać o swój komfort psychiczny i fizyczny. Dzięki niemu Twój mózg powinien pracować we względnie swobodny i otwarty sposób podchodząc do wykonania testu, jak do każdego innego zadania w ciągu dnia. Ani mniej, ani bardziej stresującego.

Pamiętaj również o tym, jaki przyświeca Ci cel. Jeśli go nie widzisz lub nie potrafisz sklasyfikować go, jako ważnego dla Ciebie, rozważ, czy podchodzenie do testu ma sens.

Podobne artykuły:

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy robiąc to, co sprawiać Ci przyjemność, wykorzystując w pracy swoje najsilniejsze cechy?
Porozmawiajmy!
UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ