Czym jest styl myślenia?

Czym jest styl myślenia? Jak go definiować i co o Tobie mówi? Czy warto znać swój styl myślenia i czy może on nam w czymś pomóc? Zapraszam do artykułu.

Czym jest styl myślenia?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są procesy poznawcze?
  2. Czym jest styl myślenia?
  3. Czy warto znać swój styl myślenia?
  4. Czy znajomość własnego stylu myślenia może w czymś pomóc?

___________________________________________________________

Czym są procesy poznawcze?

 

Temat stylu myślenia nie mógłby być omówionym bez cofnięcia się o krok, a mianowicie do psychologii i procesów poznawczych.

Procesy poznawcze to podstawowe funkcje umysłowe, dzięki którym potrafimy orientować się w rzeczywistości. Pozwalają nam na przyjmowanie i przetwarzanie informacji, ich katalogowanie w umyśle i wykorzystywanie w odpowiednich momentach. Procesy poznawcze pomagają nam nie tylko przyswajać wiedzę o świecie, ale także uczyć się, jak reagować na docierające do nas bodźce poprzez to w jaki sposób się zachowujemy.

Podstawowymi procesami poznawczymi są:

  • percepcja,
  • uwaga,
  • pamięć,
  • kontrola poznawcza in. funkcje wykonawcze.

Złożonymi procesami poznawczymi są:

  • myślenie,
  • język.

 

Czym jest styl myślenia?

 

Wiemy już, że myślenie jest złożonym procesem poznawczym. Składają się na nie inne wcześniej wymienione wymiary takie jak percepcja, uwaga, pamięć, kontrola poznawcza, czy język.

Dlaczego zatem mówimy tu o jakimś „stylu”? Czy to znaczy, że ludzie różnie myślą?

Tak!

Analizując sposób przyjmowania, kategoryzowania, przetwarzania, gromadzenia i wykorzystywania informacji możemy powiedzieć, że styl myślenia jest indywidualną predyspozycją.

Zobrazuje to prosty przykład. Zdanie: Ta kanapka ma 500 kalorii.

  • Jedna osoba może zinterpretować jako: krótką informację opartą o fakt kaloryczności posiłku.
  • Druga osoba może zinterpretować jako: sugestię, że nie powinna jeść tej kanapki, bo ma ona AŻ 500 kalorii, a skoro ktoś zwraca uwagę na ten fakt, to musi w tym być, jakieś ukryte dno.

Styl myślenia w dużej mierze jest wrodzony. Kształtuje się jeszcze nieznacznie w pierwszych latach życia, jednak co do zasady na dalszych etapach rozwoju pozostaje niezmienny.

Zapytasz zatem: Czy to znaczy, że moje życiowe doświadczenia, to jakimi otaczam się ludźmi, czy też mój rozwój osobisty nie mają znaczenia? I tak i nie. Na sam w sobie styl myślenia, który będzie Twoją pierwszą, nawykową reakcją na nowe, nieznane sytuacje i bodźce, wymienione czynniki właściwie nie mają wpływu. Nie oznacza to jednak, że zupełnie się nie liczą. Ujawniają się one w stylu działania, czyli tym, jaką strategię podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów obierasz, jak podchodzisz do realizowania celów i jak reagujesz na sytuacje, gdy masz czas je przemyśleć bądź opierają się na wcześniej przepracowanych zdarzeniach.

 

Czy warto znać swój styl myślenia?

 

Odpowiadając krótko na pytanie: Czy warto znać swój styl myślenia?, powiem, że tak.

Widzę dużo korzyści wynikających z poszerzania wiedzy na swój temat. Czasami chwila zatrzymania, ponazywanie konkretnych aspektów i zrozumienie, co z nich wynika pozwala na udoskonalenie wielu złożonych obszarów życia.

Rzadko zdarza się nam „rozmawiać z sobą” na takie psychologiczne tematy. Oczywiście zachęcam do zapytania siebie:

  • W jaki sposób myślę?
  • Na jakie informacje zwracam uwagę w pierwszej kolejności?
  • Co słyszę w zdaniach X, Y, Z i jak na nie reaguję?

Z doświadczenia wiem jednak, że samodzielne „dokopanie” się do takich informacji nie jest proste. Choć oczywiście możliwe.

Tę drogę można uprościć. W Polsce dysponujemy dedykowanym narzędziem, które w łatwy i przyjemny sposób pozwala poznać swój styl myślenia i styl działania. Jest to test FRIS ®. Jego dużą przewagą konkurencyjną jest fakt, że został stworzony w Polsce, na bazie badań prowadzonych w naszym kraju. Jest to nie bez znaczenia dla takich aspektów, jak trafność i rzetelność narzędzia.

 

Czy znajomość własnego stylu myślenia może w czymś pomóc?

 

Wiem już, czym są style poznawcze, styl myślenia i działania oraz jak je zbadać. Pozostaje pytanie: po co?

Oczywiście są osoby, których motywator ciekawości pcha do zbierania informacji na przeróżne tematy, nawet jeśli nie stoi za nimi żadne „po co”. Jednak wiele osób potrzebuje drogowskazu i informacji o tym, co zastanie kiedy już przejdzie określoną drogę. W tym przypadku drogą jest wykonanie testu FRIS i wyciągnięcie z niego praktycznych wniosków, a celem podróży jest lepsze funkcjonowanie w życiu.

 

W czym może pomóc znajomość własnego stylu myślenia i stylu działania?

Znajomość własnego stylu myślenia i stylu działania pomaga w zrozumieniu tego:

  • Co słyszę w danych komunikatach? – Co pojawia się w mojej głowie, gdy ktoś mówi, że ta kanapka ma 500 kalorii?
  • Jak reaguję na dany komunikat? – Jak odpowiadam na to, gdy ktoś mówi, że kanapka ma 500 kalorii? Czy pojawiają się u mnie, jakieś dodatkowe emocje i ewentualnie z czego wynikają? Co „robi mi” to zdanie?
  • Dlaczego inni reagują na dany komunikat w określony sposób? – Znajomość stylów myślenia i stylów działania pozwala uważniej przyglądać się zachowaniom innych ludzi, a także świadomiej do nich podchodzić i rozumieć je.

Znajomość własnego stylu myślenia i stylu działania pomaga w nauczeniu się:

  • Wykorzystywania swoich naturalnych predyspozycji w bardziej produktywny sposób. – Wiedząc, jaki styl myślenia i działania preferujesz, lepiej dobierzesz zadania i cele do swoich potrzeb.
  • Komunikowania z osobami o różnych stylach myślenia. – A więc takim dobieraniu komunikatów, by jak najlepiej trafić do osób przetwarzających informację w inny od nas sposób.

Wreszcie znajomość własnego stylu myślenia i stylu działania pomoże Ci w tworzeniu lepszych relacji z partnerem/partnerką, dziećmi, rodzicami, rodzeństwem, innymi członkami rodziny, współpracownikami, przełożonymi, podwładnymi, przyjaciółmi, czy zupełnie obcymi Ci ludźmi. Odpowiednie wykorzystanie tej wiedzy pozwoli Ci być bardziej otwartą/otwartym na potrzeby własne i innych oraz na adekwatne zarządzanie nimi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badania FRIS zapraszam do kontaktu: kontakt@izapawlak.pl

1 komentarz

Zostaw swój komentarz

Podobne artykuły:

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy robiąc to, co sprawiać Ci przyjemność, wykorzystując w pracy swoje najsilniejsze cechy?
Porozmawiajmy!
UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ