Czym jest motywacja?

Czym jest motywacja? Jakie są jej najważniejsze elementy, jak ją znaleźć, rozwijać i wzmocnić w trudnych chwilach. Zapraszam do artykułu.

Czym jest motywacja?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest motywacja?
  2. Jakie są najważniejsze elementy motywacji?
  3. Motywacja – jak ją znaleźć i rozwijać?
  4. Motywacja – jak ją wzmocnić w trudnych chwilach?

___________________________________________________________

 

Czym jest motywacja?

 

„Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce”

Znasz to zdanie? Niejedna osoba przechodząca spadek formy marzy o tym, by jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znaleźć sposób na rozpoczęcie działania z uśmiechem na ustach.

Brakuje jej motywacji. Choć … czy na pewno?

Kiedy myślę o motywacji skupiam się na rozumieniu jej jako: wewnętrzne dążenie jednostki do zaspokojenia swoich wartości życiowych i wynikających z nich potrzeb. W tym sensie myślę, że gdy się nam nie chce, tak naprawdę mamy niezaspokojoną inną, ważniejszą w danej chwili potrzebę, która „blokuje” inne działania.

 

Jakie są najważniejsze elementy motywacji?

 

O teoriach motywacji można by rozprawiać godzinami. Jest ich naprawdę wiele, choć najważniejsze elementy motywacji przeplatające się przez dużą ich część, są właściwie dwa:

  • to, co mamy wewnątrz, czyli motywacja wewnętrzna,
  • to, co dostajemy z zewnątrz, czyli motywacja zewnętrzna.

Dodatkowo w ślad za (niestety) najbardziej rozpowszechnionymi teoriami można wspomnieć jeszcze o wzmocnieniach pozytywnych i negatywnych, czyli karach i nagrodach bądź, jak kto woli kijku i marchewce. Mnogość określeń na to zjawisko pokazuje, jak bardzo rozpowszechniło się ono w obiegowym myśleniu o motywacji.

Najnowsze badania pokazują jednak, że to co najlepiej określa naszą motywację to wewnętrzne potrzeby i płynące z nich działania. Efektywność wzrasta, gdy sami potrafimy wykorzystywać swoją motywację, nie czekając na zewnętrzne bodźce.

 

Motywacja – jak ją znaleźć i rozwijać?

 

Co Cię motywuje w życiu? – jeśli jesteś w tej grupie szczęśliwców, którzy zadali sobie to pytanie i znaleźli na nie klarowne odpowiedzi, to serdecznie Ci gratuluję.

Moje doświadczenie pokazuje jednak, że jeśli już nawet przemknęła komuś przez głowę myśl, by zgłębić tajniki własnej motywacji, to brakowało im pomysłów i wiedzy do tego, by rzeczywiście znaleźć odpowiedź.

To pytanie jest po prostu dość trudne. Często zatrzymujemy się na pierwszej, dostępnej poznawczo odpowiedzi.

A: Co Cię motywuje w życiu?

B: Pieniądze.

A: Aha.

 

A gdyby pogłębić ten dialog?

A: Co Cię motywuje w życiu?

B: Pieniądze.

A: Co daje Ci posiadanie pieniędzy?

B: Możliwość zaspokojenia potrzeb rodziny.

A: Dlaczego to jest dla Ciebie ważne?

B: Bo rodzina jest dla mnie najważniejsza.

Co zatem motywuje człowieka B? Co powiedziałaby osoba B, gdyby poprowadzić ten dialog dalej?

 

Odpowiedź na pytanie: „Co motywuje Cię w życiu?” można odnaleźć na co najmniej trzy sposoby:

  • Osoby o dużym poziomie samoświadomości być może potrafiłyby dojść do sedna tego pytania samodzielnie.
  • Osoby, dla których sprzyjające są dialogi z innymi mogą poprosić o wsparcie doradcy rozwoju i kariery, coacha lub psychologa.
  • Osoby zorientowane na szybkie efekty mogą wykonać test motywacji Reiss Motivation Profile (RMP), który w kilka chwil uchwyci najważniejsze wymiary ich motywacji wewnętrznej.

Niezależnie od tego, jaką metodą pozyskamy odpowiedź na pytanie: „Co motywuje Cię w życiu?” warto na tym nie poprzestawać. Prawdziwe efekty uzyskuje się gdy potrafimy odpowiednio zarządzać naszymi motywatorami i „używać ich” w chwilach słabości.

 

Motywacja – jak ją wzmocnić w trudnych chwilach?

 

Kiedy wiemy już, co konkretnie motywuje nas w życiu, możemy nauczyć się efektywnie z tego korzystać.

Wśród 16 motywatorów RMP jest np.

  • Motywator jedzenia. Jeśli jest dla kogoś istotny, ta osoba może zapamiętać, że zjedzenie czegoś dobrego może w szybkim czasie poprawić jej humor i naładować do działania.
  • Motywator kontaktów społecznych. Jeśli jest dla kogoś istotny, ta osoba może w trudnych chwilach „ładować się” energią i obecnością innych osób.
  • Motywator rewanżu i odwetu. Jeśli jest dla kogoś istotny, ta osoba może w sytuacji braku motywacji postawić sobie cel opierający się o osiągnięcia i rywalizację, a także obiecać sobie „coś fajnego” (najlepiej spójnego z innym ważnym motywatorem) na końcu „wyścigu”.

Motywatorów i ich kombinacji jest naprawdę sporo i w związku z tym dla każdego można zaprojektować oddzielną, indywidualną ścieżkę „emergency”.

A dla czystości umysłu i z przymrużeniem oka, warto sięgnąć do zdania często wypowiadanego przez trenerkę Sylwię Królikowską „Zacznij niechętnie”, pamiętając, że czasem po prostu trzeba zadziałać, mimo niewygody, jaka towarzyszy zadaniu.

Zostaw pierwszy komentarz

Podobne artykuły:

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy robiąc to, co sprawiać Ci przyjemność, wykorzystując w pracy swoje najsilniejsze cechy?
Porozmawiajmy!
UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ