Czym są talenty?

Czym są talenty? I jak je wykorzystywać w produktywny sposób w życiu zawodowym i budowaniu marki osobistej? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym są talenty?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są talenty?
  2. Talent, pasja, hobby – jak połączyć swoje zainteresowania z pracą zawodową?
  3. Talenty Gallupa a sukces zawodowy
  4. Jak stworzyć markę osobistą na bazie swojego talentu?

 

Czym są talenty?

 

Talenty to niepowtarzalne, naturalne predyspozycje, powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może być produktywnie wykorzystany w życiu zawodowym i osobistym. Pomagają w wykonywaniu zadań oraz osiąganiu celów, a odpowiednio wykorzystywane stanowią naszą przewagę konkurencyjną.

To, co dla jednej osoby jest wyzwaniem, dla innej może być prostą czynnością, która nie wymaga większego wysiłku.

Więcej o talentach przeczytasz w dzisiejszym artykule.

 

Talent, pasja, hobby – jak połączyć swoje zainteresowania z pracą zawodową?

 

Czy zdarza Ci się myśleć, że Twoje pasje i zainteresowania nie mają nic wspólnego z Twoją pracą? Często wydaje się, że to, co kochamy robić w wolnym czasie, nie ma zastosowania w pracy zawodowej. Nic bardziej mylnego! Połączenie pasji z pracą może przynieść wiele korzyści, w tym większą satysfakcję i sukces zawodowy.

Kluczowym elementem w połączeniu zainteresowań z pracą zawodową jest odkrycie swoich talentów. To, co nas cieszy i interesuje, często idzie w parze z naszymi naturalnymi predyspozycjami. Wiedząc, jakie mamy talenty możemy w świadomy sposób przekuwać je na mocne strony, które staną się naszą przewagą konkurencyjną i pozwolą pracować tak, jak lubimy. W identyfikacji talentów może pomóc test Clifton Strengths znany jako test Gallupa.

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”

– powiedział Konfucjusz.

Czy, aby na pewno?

Wizja zawodu opierającego się o to, co kochamy, nasze pasje i hobby z pewnością jest bardzo kusząca, ale warto pamiętać, że nadal … jest to praca. A to znaczy, że czasem możemy czuć się zmęczeni, przytłoczeni, zdemotywowani, mimo tych wszystkich pozytywnych aspektów, które towarzyszą wybranej profesji. To normalne. Zatem powiedziałabym, że wybranie pracy, którą kochamy może sprawić, że nasza motywacja będzie na wyższym poziomie, co pozwoli nam być bardziej efektywnymi i zaangażowanymi. Uwzględniając pojawiające się co jakiś czas momenty słabości.

 

Talenty Gallupa a sukces zawodowy

 

Szybkie tempo życia i wynikające z niego zmiany powodują, że nasza konkurencyjność w dużej mierze opiera się o posiadanie unikalnych i wartościowych umiejętności. Między innymi dlatego, coraz więcej osób zwraca uwagę na pojęcie „talent” i na to, jak można go wykorzystać do zbudowania marki pracownika i przewagi na rynku pracy.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do identyfikowania talentów jest test Clifton Strengths znany jako test Gallupa. Pozwala on na odkrycie swoich talentów, czyli naturalnie powtarzających się wzorców myślenia, odczuwania i zachowania, które mogą być  produktywnie wykorzystane.

Jakie są korzyści z wykorzystania talentów Gallupa w zbudowaniu swojej przewagi konkurencyjnej na rynku pracy? Przede wszystkim, pomagają one w znalezieniu dziedziny, która odpowiada naszym naturalnym predyspozycjom, a być może także zainteresowaniom i pasjom, co może znacznie zwiększyć naszą motywację i zaangażowanie w pracę. Dodatkowo, wykorzystywanie talentów pozwala na osiąganie lepszych wyników, co z kolei może przyczynić się do awansu i bardziej dynamicznego rozwoju kariery zawodowej.

 

Jak stworzyć markę osobistą na bazie swojego talentu?

 

W dzisiejszych czasach budowanie własnej marki osobistej stało się nie tylko trendem, ale wręcz koniecznością dla wielu osób. Do niedawna o własny wizerunek dbali przedsiębiorcy i managerowie, teraz jest to działanie powszechne także wśród osób zatrudnionych na umowie o pracę na stanowiskach specjalistycznych. Aby wyróżnić się spośród innych, warto wykorzystać wiedzę o własnych talentach.

Jeśli masz już zdiagnozowane talenty Gallupa zastanów się:

  • Kto jest Twoją grupą docelową? Dla kogo chcesz tworzyć swoją markę osobistą?
  • Jak Twoje talenty korespondują z grupą docelową? Co możesz jej zaproponować na bazie własnych predyspozycji?
  • Co wyróżnia Cię na tle innych osób, które komunikują się z Twoją grupą docelową?

To pierwsze, podstawowe pytania, które pozwolą Ci pomyśleć o marce osobistej w kontekście talentów. Odpowiadając na nie masz bazę do aktywnego wykorzystywania własnych predyspozycji i tworzenia przewagi konkurencyjnej.

 

Podsumowując: Talenty to niepowtarzalne, naturalne predyspozycje, powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może być produktywnie wykorzystany w życiu zawodowym i osobistym. Jeśli potrafimy wykorzystywać je produktywnie możemy być bardziej efektywni i skuteczni, jednocześnie utrzymując wysoki poziom motywacji i zaangażowania. W diagnozie talentów może pomóc test Clifton Strengths znany jako test Gallupa.

28 komentarzy

Zostaw swój komentarz

Podobne artykuły:

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy robiąc to, co sprawiać Ci przyjemność, wykorzystując w pracy swoje najsilniejsze cechy?
Porozmawiajmy!
UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ