Kim jest doradca rozwoju i kariery?

Kim jest doradca rozwoju i kariery? Czy to doradca zawodowy? Na co warto zawracać uwagę we współpracy z takim doradcą? O tym w dzisiejszym poście.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Kim jest doradca zawodowy?
 2. Kim jest doradca rozwoju i kariery?
 3. Czy warto korzystać z usług doradcy zawodowego lub doradcy rozwoju i kariery?
 4. Czym kierować się w wyborze doradcy zawodowego lub doradcy rozwoju i kariery?

___________________________________________________________

Doradca zawodowy?

 

Doradca zawodowy, doradca kariery, doradca rozwoju, coach kariery, trener kariery, trener rozwoju osobistego, psycholog kariery . Można by długo wymieniać. Nazw i ich odmian jest całe mnóstwo. Jedne pozycjonują się lepiej, jak np. doradca zawodowy, inne gorzej, jak np. doradca rozwoju i kariery.

To jakiej nazwy używa osoba zajmująca się obszarem rozwoju osobistego i rozwoju kariery może zależeć od bardzo wielu rzeczy np.:

 • Strategii marketingowej, w tym strategii związanej z pozycjonowaniem strony,
 • Strategii biznesowej,
 • Uzyskanego tytułu naukowego,
 • Własnych preferencji.

Osobiście było mi trudno zdecydować się na jedno określenie, które oddawałoby całościowo różnorodność moich zajęć. Najogólniej ujęłam je jako „doradca rozwoju i kariery”, ale w zależności od potrzeb dodaję do niego takie określenia, jak: coach, trener, psycholog.

Po co komplikować, skoro można by użyć tradycyjnego doradcy zawodowego, który dość dobrze się sprzedaje i funkcjonuje w świadomości ludzi?

Przy całym szacunku do doradców zawodowych, określenie to kojarzy mi się jeszcze z czasami szkolnymi, w których w państwowym systemie edukacji miałam całe jedno (!) spotkanie z doradcą zawodowym. Niestety z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że wartość merytoryczna warsztatu była nieduża i przypominała raczej wróżenie z fusów niż doradztwo oparte o sprawdzone i wartościowe narzędzia.

To wspomnienie skutecznie odwiodło mnie od szyldowania się taką nazwą. W mojej głowie w dużej mierze dalej zarezerwowana jest dla osób wspomagających młodzież, co nie leży z kolei w mojej specjalizacji.

 

Kim jest doradca rozwoju i kariery?

 

Z rozmysłem decydując się na wybór nazwy, która nie jest najlepiej wypozycjonowana i zbudowana w świadomości społecznej, postawiłam na skojarzenia związane z tym, czym rzeczywiście się zajmuję i w czy pomagam, a więc:

 • W rozwijaniu się m.in. poprzez lepsze poznanie siebie, swoich predyspozycji: stylu myślenia, motywacji, talentów, osobowości i nauczenie się efektywnego korzystania z tych obszarów,
 • W rozwijaniu relacji z innymi dzięki rozumieniu własnych reakcji, umiejętności zarządzania nimi i wykorzystania w świadomym budowaniu relacji,
 • W rozwijaniu kariery m.in. poprzez budowanie odpowiednich kompetencji osobistych i społecznych, które pomagają budować życie zawodowe w bardziej świadomy i ukierunkowany sposób, w tym także w ramach pomocy ze znalezieniem wymarzonej pracy.

Pomagając Klientom stawiam przede wszystkim na dotykanie tematów, w których mam odpowiednie kompetencje i ekspertyzę. Aby, jak najlepiej odpowiadać na wyzwania i potrzeby związane z wyżej wymienionymi obszarami:

 • Ukończyłam studia psychologiczne,
 • Zdobyłam certyfikację z takich narzędzi rozwojowych jak: FRIS, Reiss Motivation Profile, Clifton Strengths (Test Gallupa), MTQ48, ILM72, Ostendi, MPA,
 • Ukończyłam kilkumiesięczne kursy specjalistyczne z zakresu: coachingu i prowadzenia szkoleń,
 • Od ponad 7 lat zdobywam doświadczenie w pracy w obszarze HR (lepiej: People&Culture),
 • Czynnie rozwijam się w zakresie kompetencji komunikacyjnych i marketingowych.

 

Czy warto korzystać z usług doradcy zawodowego lub doradcy rozwoju i kariery?

 

Rozwijanie się jest popularne. O tym, czym dokładnie, jest według mnie rozwój osobisty pisałam w poście na ten temat.

Tak, jak wspominałam możliwości rozwoju jest niezwykle dużo i zaryzykuję stwierdzenie, że większość z nich jest dostępna w „wersji” samodzielnej.

 

W zależności od indywidualnych potrzeb i celów, jak w wielu innych dziedzinach życiach, także i tu można wesprzeć się współpracą ze specjalistą. Warto to zrobić m.in. jeśli:

 • Potrzebujesz rozwinąć kompetencje, w których ktoś jest ekspertem,
 • Potrzebujesz poznać obszar, który dostępny jest w modelu licencyjnym (jak np. poznanie swojego stylu myślenia przy pomocy narzędzia FRIS, czy poznanie swojej motywacji przy pomocy narzędzia Reiss Motivation Profile),
 • Potrzebujesz osiągnąć szybsze efekty,
 • Potrzebujesz motywacji zewnętrznej i kogoś, kto będzie towarzyszył Twoim zmianom.

 

Czym kierować się w wyborze doradcy zawodowego lub doradcy rozwoju i kariery?

 

W moim przekonaniu najważniejsze, czym powinniśmy kierować się w wyborze doradcy zawodowego, czy doradcy rozwoju i kariery to, to w jaki sposób kompetencje danej osoby odpowiadają na cel, który nam przyświeca:

 • Jeśli chcesz nauczyć się sprzedawać szukaj idealnego sprzedawcy,
 • Jeśli chcesz nauczyć się marketingu, szukaj świetnego marketera,
 • Jeśli chcesz nauczyć się projektować ścieżkę kariery, szukaj kogoś kto ma pracę, którą kocha i potrafi powiedzieć, jak ją zdobył i pokazać Ci skuteczny model,
 • Jeśli chcesz nauczyć się czegoś o sobie, szukaj kogoś kto jest samoświadomy i potrafi Ci obiektywnie opowiedzieć zarówno o swoich mocnych, jak i słabych stronach.

 

Na co warto uważać wybierając doradcę zawodowego lub doradcę rozwoju i kariery do współpracy?

 • Na okrągłe, marketingowe hasła, które pięknie brzmią, ale niewiele mówią,
 • Na chwyty sprzedażowe, których celem jest uwikłanie Cię w długotrwałą relację (efektywny doradca, coach, trener chce Cię usamodzielnić, a nie uzależnić od siebie),
 • Na brak merytorycznego przygotowania do pracy (dzisiaj każdy nazywa się doradcą, coachem, trenerem, niestety tylko za niewielką częścią z tych osób stoi konkretne wykształcenie i praktyczne przygotowanie, niemniej wielu chętnie Ci powie, że „jesteś zwycięzcą” i „możesz wszystko”),
 • Na osoby, które chcą zajmować się wszystkim, tylko dlatego, że pojawił się Klient zainteresowany akurat taką usługą (w tym sensie jestem fanką specjalizacji i robienia tego, na czym faktycznie się znamy, dlatego ja np. nie pracuję z dziećmi i młodzieżą).

Angażując w proces rozwojowy pieniądze, energię, a przede wszystkim czas zrób to w sposób świadomy, wybierając osobę, która odpowiada Twoim potrzebom i celom. Sprawdź ją.

Pamiętaj, że to człowiek, który „gmera” w Twoim umyśle i sercu. Gdy ktoś ma „gmerać” w Twoim ciele pewnie go sprawdzasz. Pójdź tym samym tropem ????

Zostaw pierwszy komentarz

Podobne artykuły:

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy robiąc to, co sprawiać Ci przyjemność, wykorzystując w pracy swoje najsilniejsze cechy?
Porozmawiajmy!
UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ