Czym jest rozwój osobisty?
Czym jest rozwój osobisty? Jak go definiować i czy w ogóle jest Ci potrzebny? W dzisiejszych czasach to hasło odmieniane jest przez wszystkie przypadki przy bardzo wielu okazjach. Jednak czy, aby dobrze je rozumiemy? O tym w dzisiejszym poście.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest rozwój osobisty?
- Czy rozwój osobisty jest ważny?
- Jak możesz się rozwijać?
- Czy warto rozwijać się ze specjalistą?
___________________________________________________________
“Zmieniam pracę ponieważ w poprzedniej nie mogłam/nie mogłem się rozwijać”.
Takie uzasadnienie poszukiwania nowych wyzwań zawodowych często słychać podczas rozmów kwalifikacyjnych.
W czasach, gdy jeszcze nieco częściej rekrutowałam, po takiej odpowiedzi od razu dopytywałam, czym dla danej osoby jest rozwój osobisty. Przeważnie w zamian otrzymywałam ciszę lub dziwnie mętne i bardziej skomplikowane niż dotychczas wypowiedzi.
A zatem: czym jest rozwój osobisty?
Dla mnie to przede wszystkim proces. Proces inwestowania w siebie na różnych poziomach m.in.: finansowym, czasowym, mentalnym, energetycznym. Rozwój osobisty może zajść w każdej dziedzinie naszego życia, a często jest zupełnie nieświadomy.
Często wydaje się nam, że do rozwoju potrzeba … dużo wszystkiego. A w szczególności dużo pieniędzy i czasu. Oczywiście to nie zaszkodzi, ale w praktyce nawet najmniejsze kroki podejmowane regularnie powodują, że stajemy się coraz lepszą wersją siebie.
Czy rozwój osobisty jest ważny?
Na to pytanie, jako FRISowy Badacz odpowiem: to zależy? Od czego? Od tego dokąd zmierzasz i jakie są Twoje wartości?
Jeśli dobrze Ci w obecnym życiu, nie masz dużo większych pragnień niż to, co jest wokół Ciebie, być może rozwój osobisty nie będzie dla Ciebie istotny. Jeśli jednak jesteś osobą, która pragnie więcej, lepiej, bardziej to w mojej ocenie praca nad sobą jest tym, co może zaprowadzić Cię w pożądanym kierunku.
Rozwój osobisty pomaga lepiej rozumieć siebie , swoje naturalne predyspozycje, ważne życiowe wartości. Dzięki niemu skuteczniej wyznaczysz krótko i długoterminowe cele oraz je osiągniesz.
Kiedy już dobrze przyjrzysz się sobie okaże się, że będzie Ci łatwiej zrozumieć ludzi, którzy Cię otaczają. Poprzez porównanie z sobą samą/samym dostrzeżesz jakie podobieństwa i różnice występują między Tobą, a ludźmi dookoła. Jeśli popracujesz wystarczająco mądrze nauczysz się także lepiej komunikować z bliskimi, dbając o swoje granice i asertywność, jednocześnie nie zaburzając przestrzeni innych.
Jak mogę się rozwijać?
Być może pokrzepiające będzie dla Ciebie, że niezależnie od tego, co zrobisz rozwój i tak nastąpi. Może nie będzie on tak samo dynamiczny i sensowny, ale będzie.
Jeśli jednak chcesz w bardziej świadomy sposób zarządzić swoim rozwojem możesz zacząć od zastanowienia się nad poniższymi pytaniami:
- Co mnie motywuje? Co robię, żeby mi się chciało, tak jak mi się nie chce?
- Jakie są moje talenty i jak je wykorzystuję?
- Jak interpretuję otaczającą rzeczywistość ? Jak się w związku z tym komunikuję?
- Jakie są moje ważne życiowe wartości?
- Jaka jest moja misja życiowa?
- Do czego w życiu dążę?
- Jakie są moje marzenia?
Jakie są formy rozwoju osobistego?
Są to na przykład:
- Czytanie książek,
- Słuchanie podcastów,
- Oglądanie filmów i seriali,
- Przejmowanie nowych zakresów odpowiedzialności w pracy,
- Obejmowanie nowego stanowiska/zmiana pracy,
- Poznawanie siebie poprzez wykonanie profesjonalnych testów psychologicznych i psychometrycznych,
- Praca z coachem, trenerem, mentorem
- Praca z psychologiem, psychoterapeutą,
- Uczestnictwo w szkoleniach, webinarach, treningach umiejętności,
- Pisanie pamiętnika/dziennika,
- Networking i budowanie relacji z ludźmi, którzy nas inspirują,
- Uprawianie sportu lub innej formy aktywności fizycznej,
- Dbanie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie poprzez odpowiednią dietę i sen,
- i in.
Jak widzisz, jest tego dużo, a mogłabym wymieniać jeszcze dłużej. Sama powyższa lista jest świetnym potwierdzeniem mojej tezy, że rozwój i tak się zadzieje. Od Ciebie zależy jednak, czy będzie to produktywne i wspierające, czy przypadkowe.
Przykład? Możesz włączyć nowy serial na Netflix w języku, którego chcesz się nauczyć, dodając polskie napisy. Dzięki temu osłuchasz się z nowymi słowami i w przyjemny sposób, małymi krokami rozpoczniesz naukę.
Możesz również ten sam serial odtworzyć z polskim lektorem, pozostawiając tą czynność w sferze rozrywki. I to oczywiście też jest ok. Pytanie czego w danym momencie bardziej potrzebujesz?
Czy warto rozwijać się ze specjalistą?
Tu również wypada odpowiedzieć: to zależy. Przede wszystkim przyjrzyj się swoim celom i odpowiedz sobie na pytanie, czy potrafisz osiągnąć je samodzielnie. Jeśli tak, śmiało działaj. Jeśli nie, pomyśl, czy jest ktoś, kto mógłby Ci pomóc i zastanów się na jaką inwestycję finansową i czasową jesteś teraz gotowa/gotów.
Jeśli już zdecydujesz się rozwijać ze specjalistą zrób dla siebie coś niezwykle istotnego. Sprawdź komu płacisz. Dzisiejszy świat pełen jest ludzi z wieloma tytułami, którzy jak szafa grająca wydobędą z głębi siebie najróżniejsze nuty dla Ciebie. Czy aby jednak każda z tych nut jest czysta i pochodzi z oryginalnego źródła? Poznaj kompetencje i formalne przygotowanie poszczególnych specjalistów zanim zdecydujesz się powierzyć im swój czas i swoje cele. Pamiętaj, że dobry marketing jest w stanie zdziałać cuda.
Wiesz, że Blue Monday jest właśnie takim marketingowym produktem? Dzień “stworzony” po to by zwiększyć sprzedaż wycieczek jednego z brytyjskich biur podróży. Po kilku latach od jego “ogłoszenia” wielu poważnych (nie przesadzam) nazwisk głowi się nad tym, co zrobić by poradzić sobie ze styczniowym przygnębieniem. Z pewnością takie rozważania są przydatne, przy czym w tym konkretnym przypadku “zasilają” fałszywy problem.
Pilnuj swojego rozwoju osobistego i nie daj się naciągnąć na wykreowanych ekspertów rozwiązujących wymyślone problemy. Wybieraj mądrze bazując na sprawdzonych, wiarygodnych źródłach.