Darmowe testy psychometryczne – czy to może działać?

Testy psychometryczne to rodzaj narzędzia, który pomaga w określaniu różnorodnych zmiennych dotyczących człowieka W internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych testów. Jaka jest ich jakość i czy warto je wykonać?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Testy psychometryczne – co to takiego?
  2. Jak powstają testy psychometryczne?
  3. Darmowe testy psychometryczne – czy to może działać?

 

Testy psychometryczne – co to takiego?

 

Testy psychometryczne to narzędzia mające za zadanie zmierzyć próbkę zachowań człowieka, która pozwoli na przewidywanie ich w warunkach pozatestowych (życiowych). Z takich testów korzystać mogą wszystkie osoby posiadające licencję na dany test.

Duża część testów psychometrycznych opiera się o wcześniej opracowane teorie psychologiczne, które należycie oparametryzowane mają pomóc w badaniu ich w praktyce.

Rynek testów psychometrycznych jest niezwykle szeroki. Z roku na rok powstaje wiele nowych narzędzi. Część z nich bazuje na tych wcześniej opracowanych, które zyskują swoje wersje 2.0., 3.0., 4.0..

 

Jak powstają testy psychometryczne?

 

Opracowanie wiarygodnego i rzetelnego testu psychometrycznego wymaga sporo pracy i jeszcze więcej kompetencji. Poza wiedzą psychologiczną potrzebna jest również ta statystyczna i psychometryczna. Nierzadko dobre narzędzie powstaje siłami wielu osób, z których każda specjalizuje się w innym etapie tworzenia.

Jak konkretnie powstają testy psychometryczne?

  1. Definiowanie celów i celowości testu – to pierwszy krok do stworzenia narzędzia. Określa się, co ma być przedmiotem badania: jakie cechy, zachowania, umiejętności mają być mierzone oraz po co mają być mierzone.
  2. Konstrukcja teoretyczna – kolejnym etapem jest osadzenie pomysłu w teorii psychologii. Często narzędzia opierają się o wcześniej opublikowane wywody, jednak zdarza się, że tworzenie testu idzie w parze z opracowywaniem nowej teorii.
  3. Stworzenie próby testowej – trzecim elementem procesu jest przygotowanie próby testowej, składającej się z odpowiednio dobranych zadań i/lub pytań.
  4. Testowanie próby – następną czynnością jest badanie pilotażowe, czyli sprawdzenie, czy zadanie/pytania są jasne dla respondentów i czy potrafią oni odpowiednio je rozwiązać, czy spotykają się z istotnymi problemami. Ważną zmienną jest tu odpowiednio dobrana grupa badawcza tj. zbiór zróżnicowanych pod względem wieku, płci, narodowości, poziomu inteligencji itp. osób.
  5. Analiza psychometryczna próby – piątym krokiem w opracowaniu testu jest sprawdzenie, czy wykonane badanie odznacza się właściwymi cechami psychometrycznymi tj. rzetelnością, trafnością oraz w jaki sposób można je odnieść do norm.
  6. Poprawienie i doskonalenie testu – przedostatnim etapem pracy jest korygowanie i doskonalenie testu, w oparciu o wcześniej wykonaną analizę psychometryczną próby. Na tym etapie może się okazać, że koniecznym jest powtórzenie części/całości wcześniejszych punktów.
  7. Normowanie – entuzjazm twórców pojawia się, gdy mogą przejść do ostatniego kroku – stworzenia punktacji dla poszczególnych grup osób, dzięki którym w przyszłości możliwym będzie porównywanie wyników respondentów i interpretacja wyników.

Gdy mamy już odhaczoną szczęśliwą siódemkę pozostaje „jedynie” rozpowszechnić narzędzie w środowisku psychologicznym oraz klasyczne promowanie go i sprzedaż.

 

Darmowe testy psychometryczne – czy to może działać?

 

Biorąc pod uwagę przedstawione etapy pracy nad testami psychometrycznymi powstaje pytanie, czy możliwym jest, aby dostępne były darmowe testy psychometryczne?

Możliwym pewnie tak. Czy realnym? W mojej ocenie niekoniecznie.

Przygotowanie prawdziwego: rzetelnego, trafnego i znormalizowanego narzędzia to długa i trudna praca, wymagająca specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Prawdopodobieństwo bezpłatnego udostępnienia jej wyników jest naprawdę niewielkie.

Oczywiście nie jest to zabronione i każdy twórca może samodzielnie podjąć decyzję. Z doświadczenia widzę, że tak się nie dzieje.

Być może chcesz powiedzieć: Iza, co Ty mówisz przecież w internecie dostępnych jest mnóstwo testów.

Jak najbardziej, jest to prawdą. Istotna różnica jest taka, że ogólnodostępne testy to nie testy psychometryczne, które przeszły przez wszystkie wcześniej przytoczone etapy tworzenia. Mogę je zakwalifikować raczej do kategorii psychotestów układanych na zasadzie „wydaje mi się” ewentualnie „wiem, że w którymś kościele dzwonią, ale nie jestem pewna czy to ten na północy, czy zachodzie”. W praktyce dużo nie różnią się od horoskopów (w końcu z nimi też wiele osób się zgadza, bo pasują do „wzorca”).

Oddzielnym tematem są nielegalnie udostępnione, prawdziwe testy psychometryczne i psychologiczne. Wprawny człowiek znajdzie je w sieci bez większego problemu. Tu z kolei wyzwaniem jest odpowiednia interpretacja wyników, wymagająca kierunkowanych kompetencji. O etyce nie wspominając.

Reasumując czy darmowe testy psychometryczne mogą działać? W mojej ocenie nie. Jeśli chcesz otrzymać wiarygodne wyniki badania, które pomogą Ci projektować działania rozwojowe szyte na miarę, postaw na sprawdzone źródła i profesjonalistów.

Podobne artykuły:

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy robiąc to, co sprawiać Ci przyjemność, wykorzystując w pracy swoje najsilniejsze cechy?
Porozmawiajmy!
UMÓW SIĘ NA DARMOWĄ KONSULTACJĘ